+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Empati ile İlgili Karikatür ve Resimler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Empati ile İlgili Karikatür ve Resimler

 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Empatiyi Yaşamak


  .  Empati hangi çağda doğmaya başladı ya da var olmaya başladı, ne zaman ortaya çıktı ya da ortaya atıldı. Belki ortaya atıldığından çok daha önce vardı belki de yoktu.


  .


  Empati üzerine kitaplar yazılsa da cümleler söylense de bu yazılar okunsa ve cümleler de dinlense de hiçbir şey empatiyi uygulamak kadar onu iyi belirtemez. Empati, yaşantıların başkaları tarafından da hissedilebilecek kadar ya da en küçük bir seviye duyumsanacak kadar benimsenmesidir. Empatiden yola çıkmak, empatiyi izlemek insanlar arasındaki bağlantılılığı arttıracak ve o zaman da hiç kimse (bu gerçekleşmeyecek ama en azından en aza indirilir diye düşünüyorum) “Hiç kimse beni anlamıyor.” demeyecek…  .


  Yaşantıları paylaşıp yerine başka bir yaşantı koymak gibidir diyebilir miyiz peki empati için? Tabi ki evet diye cevap verebiliriz. Neden evet olduğunu hemen açıklayayım. Çünkü bir kişi eğer başka bir hayat hakkında düşünmeye başlamışsa kafası sadece o hayat ile ilgilenir ve kendinden bir parça olmaya başlar. İşte o zaman yukarıdaki sorunun cevabı ortaya çıkar. Empati bizim için bir yaşam tarzı olmaya başladığında anlamlandıramadığımız pek çok kişiyi kavrayıp onların düşüncelerinin aslında kendi hayatlarının bir parçası olduğunu ve onların bu parçada kendilerini bütünlediklerini göreceğiz. Aslında bu onların bir başarısı değil bu karşısındakini anlama çabası gösteren kişinin cesaretinin ortaya çıkışıdır.  .


  Empati ne kadar gereklidir. Tabii ki her şey ne kadar gerekli olduysa o da vakti geldiğinde gerektiği kadardır. Her şey vakti geldiği zaman kullanılması gerektiği kadar kalmalıdır. Empati de yaşanılması gerektiği kadar kalmalıdır. Neden? Çünkü; empati öyle bir şeydir ki her zaman iyilikten bahseder ama aşırı derecede yaşanıldığında kendi hayatınızdan çıkarsınız ve başkalarının hayatını yaşamaya başlarsınız. Bunun ters etkisi ise şudur: Artık kendinizi düşünmezsiniz ve siz o zaman kendiniz değil başkalarının karışımı olarak yaşarsınız.


  .


  Kendiniz artık yok olma tehlikesi ile birliktesiniz demektedir. Bu bazı şeyleri içselleştirmekten de ötedir.
  Bir Yunanistan vatandaşının Hindistan vatandaşının neden ineğe taptığını ya da Bir Hindistan vatandaşının Yunanistan vatandaşının neden göremediği bir tanrıya taptığını anlamakta zorluk çekebilir ama bu insanlar eğer birazcık kendilerinin yerine karşısındakilerini düşünseler ne bir kavram karmaşası ne de bir zorluk yaşanacaktır diye düşünmekteyim.


  .


  Empati nelere kadirdir. Sonuçları nelerdir. Ancak; siz ve karşınızdaki anlaşılan anlayabilir.

  Yaptığımız şeyi iyi kavramak lazımdır. Hangi kişi olursa olsun onun yerine geçtiğimizde onun içtenliklerini paylaşacaksak kendimizi hazırlıklı tutmalıyız.  .


  Empati sahip olduğumuz düşünceleri değiştirir. Bizi kendi fikirlerimizden uzaklaştırmakta önemli bir gerekçedir. Düşünce değişikliğinin en büyük nedeni fikirlerimize karşı çıkan bir şeyin ağırlığının hissedilmesi değil midir zaten. Empati, ağırlık koyabilecek bir kavramdır. Onun vurgunluğunu hissetmek kadar kolay bir şey var mıdır? Sadece karşınızdakinin durumunu hayal etseniz yine de empati yapmış olursunuz. O zaman karşınızdakinin durumu neyse sizin
  faaliyetleriniz de bu doğrultuda değişecektir. Eğer, tabi ki; duygu ve düşünceleriniz varsa.

  Düşünsenize bir çiçeksiniz ve saksıda ömür boyu yaşıyorsunuz sabit bir şekilde. Sadece sahibinizin istediği zaman yeriniz değişiyor.

+ Yorum Gönder


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
empati,  empati ile ilgili karikatürler,  empati ile ilgili resimler,  empati karikatürleri