+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Erzurum Çifte Minareli Medrese Hakkında Kısaca Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Erzurum Çifte Minareli Medrese Hakkında Kısaca Bilgiler
  Çifte Minareli Medrese

  Erzurum'un sembolü haline gelen Çifte Minareli Medrese'nin kitabesi olmadığından ,gerçek adı ile ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir.Selçuklu sultanı Alaeddin Keykubad'ın kızı Hundi Hatun veya İlhanlı Hanedanı'ndan Padişah hatun tarafında yapılabileceği düşüncesiyle Hatuniye Medresesi diye adlandırılmaktadır.genel olarak 12.yy sonlarına doğru yaptırıldığı kabul edilmektedir.Sultan 4.Murat tarafından bir süre tophane olarak kullanılan daha sonra kışla olarak kullanılmıştır.
  Tebrizakapı'daki medrese açık avlu medreselerinin Anadolu'daki en büyük örneğini teşkil etmektedir.Tüm mimari ihtiş.. rağmen,süslemeleri yarım kalmıştır.Buna rağmen duvarlarındaki taş oymaları göz kamaştırmaktadır 2. Harbikız
  Üye

  Çifte Minareli Medresenin diğer adı Hatuniye Medresesidir. Selçuklular dönemine ait olan bu medrese günümüze kadar varlığını sürdürmüş ve Erzurum ilimizin sembolü haline gelmiştir.
+ Yorum Gönder


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
erzurum çifte minareli medrese,  çifte minareli medrese hakkında bilgi,  erzurum çifte minareli medrese hakkında kısa bilgi,  çifte minareli medrese hakkında kısa bilgi