+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Masalları Forumunda Saygı İle İlgili Eğitici Çocuk Hikayeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Saygı İle İlgili Eğitici Çocuk Hikayeleri
  Saygı Hikayesi

  kırmızı gül

  güzel günler insanın gevşemesine derslerini asmasına yol açıyor bazı arkadaşlarımız kış günlerinde ki yoğun dikkatlerini yitirmeye başllamıştı.

  bir gün öğretmenimiz ders anlatıyor,bizde dinliyorduk. bir kız arkadaşımız kendini bir türlü derse veremiyor.hep başka şeylerle ilgileniyor. ögretmenimiz onu uyardı.

  - yawrum, lütfen dersi izlemeye çalış. ewt dışarıda güzel hawa,yeşil alanlar oynayacağınız güzel bir ortam sizi bekliyor.ama herşeye karşın dersleri normal akışında sürdürmek zorundayız.

  bu sözler sanki başkasına sölenmişti.kız arkadaşımız,hiç uyarılmamış gibi başka şeylerle ilgileniyordu.öğretmenimiz birden öfkelendi.onu asıl kızdıran şey, kızın yanında ki öğrencilerede bozuk dawranışa itmeye çalışmasıydı.

  hızla kıza yaklaşıp bir anlık zayıflıkla kıza bir şamar wurdu.bir anda sınıf derin sessizliğe gömüldü .dayağı sewmeyen öğretmenimiz büyük bir pişmanlık duygusu içine girdi. morali bozulmuş, dersin anlatımında ki coşkusunu yitirmişti.aradan 10dk filan geçmişti.şamarı yiyen kız, yerinden kalkıp öğretmenimizin yanına gitti.açık,netbir anlatımla;

  öğretmenim özür dilerim dedi. yaramazlık yaparak sizi üzdüm. sizde bana şamar attmak zorunda kaldınız.üzülmeyin öğretmenim,ÖĞRETMENİN VURDUĞU YERDE GÜL BİTERMİŞ.

  öğretmenimiz,bir an için ne diyeceğini bilemiyordu.çok duygulanmıştı.gözleri dolu dolubir halde;

  sevgili yawrum,dedi.sen hatalı dawranmıştın.ama ben de hatanın üstüne hatayla gittim.dayak asla savunulamayacak bir şeydir. hem vurulan yanakta hiçbir zaman gül bitmez.oluşan kırmızılık,zayıflığın bir göstergesidir.bende senden özür dilerim yawrucuğum.

  özür diliyen öğretmenimiz,tüm sınıfın gözünde bir an öyle büyüdü ki hepimiz ona derin bir saygı duyduk 2. Asel
  Bayan Üye

  Stalin’in Tavuğu

  Stalin çalışma odasına yakın dostlarını toplamış sohbet ediyordu. Votka şişelerinin biri gidip, diğeri geliyordu. Kafalar iyice dumanlanmıştı. Stalin kan çanağına dönmüş gözlerini etrafında dalkavukluk yarışına girmiş adamlarına çevirerek sordu:
  -Saçını ihtilalde, halk içinde, devlet yönetiminde, bürokraside ağartmış dostlarım… Söyleyin bakalım halkın yönetime baş eğmesi, kayıtsız şartsız itaat etmesi için yöneticiler ne yapmalı, nasıl davranmalıdır?
  Her dumanlı kafadan bir ses çıktı. Kimisi adaletten, haktan söz etti… Kimisi demokrasiden… Kimisi sürgünden, sehpadan, hapisten…
  Stalin, beğenmedi adamlarının izahatlarını…
  Bir kadeh daha votka çekerek şöyle dedi:
  -Yönetimi eline geçiren hükümdar en yücedir! Halkın karşınızda baş eğip durması için ne yapmanız gerektiğini durun da şu beyinsiz kafalarınıza çivi gibi çakayım…
  Hemen hizmetçileri çağırıp emretti.
  -Çabuk bana bir tavuk getirin…
  Aceleyle bir tavuk kapıp getirdi adamları… Stalin, kafaları iyice dumanlanmış adamlarının gözleri önünde başladı canlı canlı tüylerini yolmaya tavuğun. Bütün tüyleri yolunup cascavlak kalan tavuğu odanın ortasına salıverdi, lider…
  -Şimdi izleyin bakalım nereye gidecek bu şaşkın tavuk…
  Zavallı tavuk bu azaptan kaçıp kurtulayım diye aralık kapıdan dışarı canını atayım diyor, soğuktan tir tir titriyor… Masaların altına giriyor, köşeli masa ayakları canını yakıyor… Duvar diplerine koşuyor teleksiz, tüysüz kanatları yara bere içinde kalıyor… Şömineye yaklaşıyor tüysüz derisi kavruluyor…
  Çaresiz, tüylerini yolan Stalin’in bacakları arasına saklanıp, sığınıyor… O zaman Stalin, cebinden bir avuç yem çıkarıp önüne tane tane atıveriyor yolunmuş tavuğun… Yemlenen tavuk, Stalin nereye yönelse peşinden koşuveriyor..
  Ağızları bir karış açık kalan dostlarına bakıp, şöyle diyor Stalin:
  -Gördünüz mü, halk dediğiniz topluluk bu tavuk gibidir. Tüylerini yolup al ve serbest bırak… O zaman yönetmek kolay olur…
  Stalin’in sofra dostları hayretler içinde kalıp:
  -Vay anasını birader, adamdaki akıla bak, diye başlarını salladılar…
+ Yorum Gönder


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
saygı ile ilgili hikayeler,  saygı ile ilgili hikaye,  saygı hikayeleri,  saygı ile ilgili hikayeler kısa