+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Yurdumuzun Güzellikleri ve Dünyaca ünlü Tarihi Eserler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Yurdumuzun Güzellikleri ve Dünyaca ünlü Tarihi Eserler
  Yurdumuzun Güzellikleri Ve Tarihi Eserler

  Efes harabeleri Lysimachos’un M.Ö. III.Yüzyılda yaptırdığı surların üzerindeki Magnesia kapısından girildiğinde Ephesos’un ünlü kişilerinden filozof Flavius Domianus’un yaptırdığı doğu gymnasionu ile karşılaşılır. Burası hamamı, palaestrası, geniş avlu, ve ders salonlarıyla komple bir yapıdır. Biraz ilerde ‘’Lukas Mezarı’’ diye tanınan yuvarlak bir mezar anıtı yer alır. Bunun ilerisinde iki çeşme kalıntısı bulunur.

  Celsus Kitaplığı:

  İki katlı olan kütüphanenin cephesi sütunlarla süslenmiş, bu sütunla arasında da heykeller konmuştur. İçerisinde papirüs rulolarının konması için dikdörtgen nişlerin yer aldığı yapı 10.92/16.72m. ebadındadır. Ortada bilim koruyucusu Athena’nın heykeli bulunuyordu.


  Aya suluk Tepesi:

  Hıristiyan Efsanesine göre St. John M.S. 50 yıllarda bu tepe üzerinde yaşamış, bura da ölmüş, buraya gömülen St.John’a , M.S. IV. Yüzyılda ahşap çatılı bir kilise yapılmıştır. İustianos zamanında ise halen kalıntıları görülen kubbeli bazilika inşa edilmiştir.

  Artemision:

  Kuşadası yolundan Artemision bulunduğu yola sapılacak olursa, dünyanın yedi harikasından biri olan Ephesos Artemis Tapınağı’nın bulunduğu Artemis kutsal yerine ulaşırız. Bugün o eski muhteşem tapınaktan Yalnızca tek bir sütun ayaktadır.

  Yamaç Evleri:
  Hadrian Tapınağı karşısında, Bülbül Dağı eteklerinde zenginlere ait yamaç evleri bulunmaktadır. M.S. I. Yüzyılda yapılan ve üç-dört kata kadar ulaşan bu özel evlerde son yıllarda yapılan kazılarda mozaikler, freskler, heykeller ve daha birçok buluntu ele geçmiş , evler restore edilerek ziyarete açılmıştır.


  Devlet Agorası.:
  Efes Harabeleri’nin ilerisinde 160 / 56m. ölçülerindeki Devlet Agorası’nın bulunduğu yere gelinir. M.Ö. II. Yüzyılda mevcut olduğu anlaşılan agoranın ortasında, bugün temelleri görülebilen, M.Ö.I.yüzyılda Mısır Tanrıçası İsis adına yapılmış bir tapınak bulunmaktadır. Agorayı kuzey ve güneyden iki portiko çevirmekte, kuzeyden sınırlayan portiko bazilika niteliğini taşımaktaydı. Bu bazilikanın ortasında odeon bulunur. Burası 1400 kişiyi alabilecek kapasitede olup , P. Vedius Antonius tarafından M.S. 150 yılında odeon (müzik salonu) veya bouleuterion (meclis salonu) olarak yaptırılmıştır.

  Devlet Agorası’nın güneybatı köşesinde M.S.80 yılında G.Laecanius Bassus tarafından yaptırılmış olan bir çeşmenin caddeye bakan yüzünü süsleyen birçok heykel bugün müzededir.


  Tiyatro:
  Mermer cadde üzerinde Panayır Dağı’na yaslanmış 24000 kişilik Tiyatro Hellenistik Dönemde inşa edilmeye başlanmış, daha sonra imparator Claudius zamanında genişletilmiş, Traian döneminde de tamamlanmıştır. Roma Çağı’nda şüphesiz çok güzel görüntü veren bu yapının kalıntıları hala göz alıcıdır. Tiyatronun ön kısmında da Hellenistik döneminden kalma bir çeşme dikkati çeker.

  Küretler caddesi:
  Memmius Anıtı’ndan başlayarak Celsus Kütüphanesi’ne doğru inen cadde, Küretler Caddesidir.M.S.IV. yüzyılda yapılmış iki kabartmadan ibaret Herakles Kapısından geçip aşağıya inilince, sağda bulunan Traian Çeşmesi kitabesine göre ,M.S. 102-114yılları arasında İmparator Trian şerefine yapılmış olup iki katlıdır.Çeşmenin orta nişi içinde imparator Trian’ın heykeli bulunmaktaydı.Küretler Caddesi üzerinde diğer ilginç bir yapı da Korinth düzeninde , bir cella veHadrian Tapınağı’dır. Hadrian Tapınağı’nın arkasında Scholastika Hamamları yer alır.
 2. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  YURDUMUZUN GÜZELLİKLERİ

  Tasarım anlayışıyla çağdaş ve geleneksel tarzları biraraya getiren Decorium, camda şaheserler yaratıyor. Özel tasarımlarıyla yurtiçi ve dışında bilinen bir marka olan Decorium, ürün grubuna yeni markalar da ekliyor.

  1985 yılında kurulan Decorium bugün işlenmiş cam denildiğinde akla gelen şirketlerin başında geliyor. Piyasaya girmesiyle birlikte cam sektörüne kalite ve çeşitlilik kazandıran Decorium, 1990'lı yıllardan itibaren yurt içinde ve yurt dışında tanınan bir marka haline geldi.

  Türkiye genelinde, neredeyse her ilde bir mağaza ya da bayi sahibi olan Decorium, Osmanlı ve Türk motifleri ağırlıklı ürünler ürettiği gibi, ihracat yaptığı ülkelere göre Earklı modeller ve desenler de çalışıyor. Decorium'un fabrikasında görüştüğümüz Genel Müdürü Süleyman Sırrı Şahin ile markanın yeni koleksiyonlarını, tasarım çalışmalarını ve yurtdışı hedeflerini konuştuk.


  Decorium kısa zamanda pek çok ülkenin pazarına girdi. Bu ülkeler hangileri?
  Uzakdoğu, Ortadoğu, Avrupa ve İskandinav ülkeleri olmak üzere toplam 35 ülkeye ihracat yapıyoruz. Rusya'da şimdilik bir çalışmamız yok. Önümüzdeki günler de Çin'de bir fuara katılacağız. Onlar da yurt dışından kaliteli ürün almak istiyor. Çin'e gittiğinizde dünyada tanınan hemen hemen pek çok markayı görürsünüz. Bu nedenle Çin, mal satmak için önemli ve büyük bir pazar.

  Türk camının yurtdışında satış şansı nasıl?

  Cam bir kültür Günlük kullanılmasından ziyade, ürünlerimiz el yapımı olduğundan değeri de yüksek oluyor. Tasarım önemli. Hangi ülkeye hangi modelde ürün gideceğini doğru şekilde saptamalısınız. Avrupalıya Şark kültürüne ait ürün veremezsin. Kendi tazına, yaşam şekline ve zevkine uygun ürün almak ister. Biz de ona göre koleksiyonlar oluşturuyoruz.

  Ülkenin konumu ve halkın yaşam şekline göre üretim yapıp, o pazarlara girmeye çalışıyoruz. Bu da daha iyi ve daha çok ürün satılmasına neden oluyor. Katıldığımız fuarlarda sergilediğimiz ürünler çok beğeniliyor ve Türkiye'de yapıldığını duyunca şaşırıyorlar.

  Tasarım çalışmalarınızı anlatır mısınız?
  Decorium; sektörün önünde olduğundan araştırmak ve yenilikleri bulmak zorunda. Bunları yaparken alışılmışın dışında formlar yakalamaya çalışıyoruz. üç kişilik bir tasarımcı grubumuz var ve tasarımmcılarımız değişik formlar üretmek için çalışıyor. Bu çalışmalar modern ürünlerde, Osmanlı'da ya da Şark etkileri taşıyan ürünlerde farklılaşabiliyor.

  Tabii sürekli ülkeye formlarla oynamak maliyeti artıran bir etken. Çünkü her form için ayrı kalıp alınması gerekir. Form üretildikten sonra üzerindeki işlemeler çalışılıyor ve yılın moda renkleriyle renklendiriyor. Esinlendiğimiz kültür; Osmanlı ve Anadolu kültürü.

  Osmanlı izini takip eden işlerin dışında bütünüyle Decorıum'a ait çizgiler taşıyan işler üretiyoruz. Osmanlı büyük bir kültür ve yararlanırken tabii ki kendi yorumumuzu katıyoruz. Osmanlı izleğini takip eden ürünler, sadece birer kopya değil. Bu ürünler, Decorium'un çalışmalarıyla şekilleniyor, güncelleniyor.

  Decorium veya Paşabahçe'de satılan Osmanlı ile piyasada adına Osmanlı denen ürünler arasında çok fark var. Decorium'un ürettiği Osmanlı tarzı ürünlerin üzerinde ciddi anlamda bir sanat çalışması yapıldığını söyleyebilirim. Bu da ürün fiyatına yansıyor. Ürünlerimiz 3-4 kere fırınlanıyor, dolayısıyla ürünün dayanıklılığı ve kalitesini piyasadaki diğer ürünlerden çok daha farklı bir yere taşıyor.


  Günümüzde her şey kısa sürede tüketiliyor. Ürünlerinizin dayanıklılığı onlara nasıl bir avantaj sağlayacak?
  Kaliteli bir ürün aldığınız zaman geleceğe değerli bir obje olarak kalabilir. Yani işlemelerin camın içine tam olarak nüfuz etmesi zaman içinde aşınmayı önler. Bu da objenin uzun yıllar ilk günkü gibi kalmasını sağlar. Osmanlı koleksiyonumuz, 50 yıl sonra tarihi eser özelliğine sahip olacak, iyi korunurlarsa bu ürünlerin geleceğe yönelik güzel bir hazine olduğunu düşünüyorum.

  Üretimdeki kalite kontrol nasıl yapılıyor?

  Tüketicinin istek ve arzularına cevap veriyor, tüketiciyi düşünerek adım atıyoruz. Ürün kadar ambalajına da önem veriyor ve belirli bir kalitede sunuyoruz. Ürünler, el imalatı olduğu için gözü rahatsız eden noktalar olabildiğinden, kalite kontrol camdan başlar. Çünkü bir sonraki aşamada yapılacak olan işçilik çok daha farklıdır. Cam hazırsa işlemelere geçilir.

  Üretimin her aşamasında kalite kontrol edilir ve biz buna kademeli kalite kontrol deriz. Hatayı minimuma indiren bir çalışma biçimidir. Tüm bu aşamalardaki kontrol işlemi için ciddi bir zaman ve mesai harcanır.

  Satış sonrası da destek devam ediyor mu?
  Mutlaka. Tüketici artık bilinçlendi. Para verip sonra pişman olmak kötü bir durum. Satın alınan ürün hatalı çıktığında hemen değiştiriyoruz ya da aldığı bir ürünün kenarı kırıldığında fabrikada düzeltip, tamir edebiliyoruz. Müşterilerimiz kalitede bize güvenirler. Şimdiye kadar ciddi bir şikâyetle karşılaşmadık.

  Decorium'da yeni ürünler neler?
  Artık günümüzde, tek markanın satıldığı mağazalar azaldı. Konsept
  değişti. Çarşılarda kiraların yüksek olması, işleri daha da zorlaştırıyor. Mağazaya bir müşteri girdiğinde cam yerine porselen alabileceğini düşünerek hem kendi mağazalarımız, hem de satış yaptığımız diğer mağazaları düşünerek farklı ürün grupları oluşturduk.

  Mesela Avrupa'dan finn kaplan getirdik. Bunları De Silva markası altında satışa sunduk. Porselen yemek takımı için bir Polonya firmasıyla anlaştık. Porselen skalamızda Uzakdoğu'dan getirdiğimiz ürünler de var.

  Çok zarifler, ince ve beyaz bu ürünlerin bütün kimyasal tahlilleri de tamamlanmış, kontrolleri yapılmıştır. Orada markalaşmış ve dünyaya ürün satan markaları, burada Decuard porselen markası olarak geliştirdik.

  Son olarak ürünlerimizin arasına çatal-bıçak takımlannı da kattık. Belçikalı bir marka olan ve 75 yıldır üretim yapan Gembloux'u, Eternum ismiyle ithal ettik. Dışarıdan aldığımız ürünün kalitesi ve fiyatına çok önem veriyoruz çünkü müşterimize karşı sorumluluk duyuyoruz ve onu rahatsız edecek her türlü durum için azami dikkat gösteriyoruz.

  Yurtdışında yatırım yapıyor musunuz?
  1992'de Dubai'de bir mağaza açtık ve bir süre sonra devrettik. 1992'de Romanya'ya yaptığımız yatırımlara başladık. O yıllarda farklı bir alana girip, gıda sektörüyle ilgili yatırım yaptık. 2000'li yıllarda ise Bükreş'te 2 bin 500 m2'lik alan üzerinde kurduğumuz tesisimizi açtık. Bu nedenle ihracatımızın bir kısmım da Bükreş'teki fabrikadan gerçekleştiriyoruz. Bütün Romanya'ya toptan sahş yapıyoruz. Yurtdışı hedeflerimizi, yönetim kurulunda aldığımız kararlar doğrultusunda belirtiyoruz.

 3. RüzgarGülü
  Devamlı Üye
  DÜNYACA ÜNLÜ TARİHİ ESERLERİMİZ


  Koleksiyonerlerine kazancın yanında prestij de sağlayan antika, günümüz yatırım araçları arasında yerini aldı. Antika dünyasının deneyimli ismi Turgay Artam, en çok prim yapan eserleri ve antika alırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı

  Günümüz yatırım modelleri arasında kabul edilen antika koleksiyonerliği ve antikaya yapılan yatırımlar sahiplerine bir yandan kazanç, diğer yandan prestij ve keyifli seyir imkanı sağlıyor. Eşi zor bulunan ve gün geçtikçe sayıları azalan eserlere yapılan yatırımlar yeni sahiplerinde, daha bilinçli korunarak gelecek nesillere ulaşması açısından değer taşıyor.
  Antika,koleksiyonerlik dışında günümüzde önemli bir yatırım aracı da. Bilinçli bir şekilde alınan antika eserler sahibine bir yıl veya daha uzun bir zaman diliminde yüzde üç yüz ile yedi yüz arasında kar getiriyor. Bir yılı aşan sürelerde kar yüzdesi katlanarak artıyor. İyi bir antika parçayı alanlar, eser için yarının bedelini bugünden ödüyor. Antika fiyatlarının yüksek olmasının başlıca nedenleri arasında yurt dışında da talep görmesinin yanında günümüz koleksiyonerlerinin sayılarının fazlalığı da yer alıyor.


  Batılı ülkeler ve ABD'de olduğu gibi iş adamlarının antika eserleri prestij unsuru olarak görmeleri. Buna paralel olarak zengin ailelere giren eserlerin kolay kolay piyasaya geri dönmemesi de etkenler arasında gösteriliyor. Çeşitli nedenlerle kırılgan parçaların azalması veya iyi korunmayan, temizlik nedeniyle tahrip görüp değerinden büyük ölçüde kayba uğrayan antika eserler arasında parça seçerken bazı konularda dikkat etmek gerekiyor. Antika dünyasının ünlü ve deneyimli ismi Turgay Artam antika sever yatırımcıları için en çok prim yapan eserleri şöyle sıraladı; ''Osmanlı antika parçalardan tombaklar, tuğralı gümüşler, fermanlar, tablolar, Serves vazolar, Fransız mobilyalar ve İngiliz gümüşler yanında İznik çinileri, Kütahya, Tophane, Beykoz camları, işlemeler, hatlar ilgi gören parçaları oluşturuyor.''

  ''Bir antika türü üzerine yoğunlaşın''

  Faaliyetlerini Antik Palas'ta sürdüren Turgay Artam, antika alırken dikkat edilecek hususlar arasında, önceden yayınlanan katalogları inceleyip bilgi edinmek, eksperlerden bilgi toplayıp taban ve tavan fiyatları konusunda önerilerini göz önünde bulundurmak, kataloglarda belirtilen eserlere olan talepleri müzayedeleri izleyerek takip etmeyi öneriyor. Antika eser almak isteyenlere Artam'ın önemli bir önerisi de; bir antika türü üzerine yoğunlaşıp, iyi bir koleksiyon oluşturmak gerektiği. Özellikle bir tür üzerine yapılan koleksiyonun daha iyi fiyatla satıldığını hatta ciddi koleksiyonlara müzelerce bile talep gösterildiğini söyleyen Artam, örnek olarak Sadberk Hanım Müzesi'ndeki Hüseyin Kocabaş koleksiyonunu gösteriyor.
  Çeşitli teşhir salonlarında oluşan İstanbul Maçka'daki Antik

  Palas'ta hergün eserleri görme, inceleme olanağı buluyor. Aylık müzayedeler ise Ekim-Mayıs ayları arasında yapılıyor.
  Bir kültür merkezi olarak da işlev gören Antik Palasta seminerler yapılıyor ve her hafta bir konuda izleyiciler uzmanı tarafından bilgilendiriliyor.
  Antik Palas, antika meraklılarının ellerindeki eserlerin piyasa fiyatlarını öğrenmek ve müzayedeye katılmasını sağlamak için oluşturduğu uzman ekiple ücretsiz ekspertiz hizmeti de veriyor.


  Kim Ne Biriktiriyor?


  Ülkemizde bol kazançlı sihirli antika dünyasına ilgi gösteren bir çok ünlü isim de yer alıyor. İş dünyasının önde gelen isimleri arasında en iyi koleksiyonerler ilgilendikleri türlere göre şöyle ayrılıyor:


  Rahmi Koç:
  Sakıp Sabancı:
  Erol Aksoy:
  Mustafa Taviloğlu:
  Erdoğan Demirören:
  Ender Mermerci:
  Suna Kıraç:
  Sevgi Gönül:
  Halit Cıngıllıoğlu:
  Erol Kırasepi:
  Metin Mızraklı:
  Korkmaz Yiğit:
  Bedrettin Dalan:
  Jefi Kamhi:
  Aydın Bolak:
  Erdoğan Gönül:
  Ali Koçman:
  Barbaros Çağ:
  Ferhunde Verdi:

  Arkeolojik Eserler
  Hat Koleksiyonu
  Tablo Koleksiyonu
  Tablo Koleksiyonu
  Ferman ve Tombak Koleksiyonu
  Tombak Koleksiyonu
  Kütahya Çini Koleksiyonu
  Hat Koleksiyonu
  Tablo Koleksiyonu
  Osmanlı Gümüşleri Koleksiyonu
  Tablo Koleksiyonu
  Tablo Koleksiyonu
  Tesbih Koleksiyonu
  Osmanlı Silahları Koleksiyonu
  Hat Sanatı ve Tesbih Koleksiyonu
  Antika Otomobil Koleksiyonu
  Tablo Koleksiyonu
  Çağdaş Türk Resimleri Koleksiyonu
  Ferman Koleksiyonu

+ Yorum Gönder


Hızlı Cevap Hızlı Cevap


: